Karpmano dramos ( aukos ) trikampio konceptas atsirado siekiant paaiškinti žmonių sąveikos ypatumus. Pirmą kartą šį modelį Stivenas Karpmanas aprašė 1968 m. Autorius teigė, kad žmones pagal atliekamus vaidmenis galima sugrupuoti į tris roles – Auką, Agresorių ir Gelbėtoją. Visos trys rolės veikia tam, kad sukurtų galios iliuziją. Svarbu žinoti, kad šie vaidmenys nėra fiksuoti ir tarpusavyje gali keistis, nepaisant kurioje rolėje įeinante į santykį. Nors asmenys juda tarp skirtingų vaidmenų, pastebima, kad vienas vaidmuo tinka patogiau nei kiti. Trikampio viršuje esančius žmones Karpmanas pavaizdavo siekdamas parodyti šių vaidmenų jaučiamą pranašumą ir stiprumą, apačioje – bejėgiškumą.
Trumpai apie kiekvieną iš jų:
- Auka. Aukos dažnai jaučiasi bejėgės, beviltiškos, nukentėjusios, tai gali iššaukti pasyviai agresyvų, manipuliuojantį elgesį. Papuolusios į nepatogias situacijas jos neprisiima atasakomybės už savo jausmus bei veiksmus, nemano, kad turi galios pakeisti savo gyvenimą. Šie žmonės linkę skųstis, kaip viskas blogai ir niekas nesiseka, nejaučia malonumo.
- Agresorius. Linkę kontroliuoti savo artimuosius ir visus tuos, kurie yra šalia, dažnai naudoja žodinę ar fizinę jėgą, taip siekdami išlikti valdžioje. Jaučia didelę atsakomybės naštą bei “moko” Auką kaip reikia gyventi. Rigidiški. Neigia savo silpnybes, pykčio bei nusivylimo jausmus. Jaučia didelį poreikį būti teisiam, neleidžia sau būti pažeidžiamam, nori laimėti bet kokia kaina. Dažnai net nesuvokia ir nemato savo poreikio kaltinti kitus žmones, tačiau jiems tai parodžius ginasi, kad buvo puolami todėl privalėjo gintis.
- Gelbėtojas. Noras apsaugoti ir padėti aukai, leidžia jiems pasijausti saugiais ir svarbiais. Gelbėtojai vertingais jaučiasi tik tuomet, kai ką nors padaro dėl kitų. Paprastai šios pastangos kontroliuoti kitus slepia savus jausmus ir problemas, kurios neleidžia ugdyti savigarbos. Tačiau kiek beduotų, gelbėtojas niekada nieko negauna mainais, ir tai gali vesti link depresijos, aukos mentaliteto, nes skatina jaustis, kad juo naudojamasi.
Buvimas šio trikampio dalimi, kiekvienai rolei duoda antrinę naudą, tokią kaip teisę nespręsti savo problemų, atsakomybės perkėlimą kitam, reikalingumo, nepakeičiamumo jausmą, bendrumo iliuziją. Šiems asmenims svarbu suprasti, kad prisiimti vaidmenys, yra rezultatas to, prie ko reikėjo prisitaikyti, kad išgyventų. To suvokimas gali padėti sumažinti kaltės jausmą.
Kaip ištrūkti iš Aukos trikampio?
- Pradėti pačiam spręsti savo problemas
- Nustoti kaltinti kitus, ir prisiimti pačiam atsakomybę ( už savo jausmus, mintis, veiksmus, reakcijas )
- Nustatyti ribas ( nesistengti už kitus padaryti tai, ką jie patys gali; negelbėti )
- Prisiimti pasekmes už savo elgesį
- Pradėti labiau pažinti save, tapti sąmoningesniu, atviresniu ir nuoširdesniu su savimi pačiu.
- Priimti savo nemaloniausias emocijas, nenuneigti jų
- Gerbti save ir kitus
- Nustoti kontroliuoti, vietoje to bandyti susitarti
Atminkite, tam, kad įvyktų pokytis, reikalingas sąmoningumas ir naujas ( jums neįprastas ) veiksmas. Viską ką Jūs darote – yra Jūsų pasirinkimas.